خوش آمديد

انگور


انگور (نام علمی: vinifera) سرده‌ای از درختان خانواده انگورسانان Vitaceae است. در این خانواده حدود ۱۱ جنس و بیش از ۶۰۰ گونه وجود دارد. مهم‌ترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگ‌ها می‌باشد.

انگور، میوه نرم‌پوست و شیرهداری است که از درخت انگور به عمل می‌آید. درخت انگور، مو (تلفظ: مُؤ) نامیده می‌شود.کلیه قسمت های درخت انگور قابل استفاده دارویی است.

انگور میوه ای است بسیار مقوی و پرخاصیت كه شامل ویتامین های A ، B ، C می باشد. هم چنین دارای مقداری منیزیم، كلسیم، آهن، فسفر، پتاسیم و آلبومین است. این میوه را برای درمان بیماری های یبوست، عوارض رماتیسم، كم خونی و حتی پیش گیری از سرطان سودمند می دانند. 

 

 

 مو یکی از قدیمی‌ترین گیاهانی است که انسان کاشتن آن را آموخت. در کتاب‌های دینی کهن و در بسیاری از اسطوره‌ها و سروده‌های ملل نام انگور و موستان بسیار آمده‌است. انگور در تمام مناطق معتدل جهان می‌روید. بیش از ۲۰ هزار نوع انگور در سراسر جهان می‌روید اما همه آن‌ها از انگور وحشی خاور نزدیک و انگور وحشی آمریکای شمالی نتیجه شده‌اند. گاهی انگور را کشمش می‌کنند. انگور خشک کرده را کشمش می‌نامند. از انگور، آب انگور، ژله، مربا، و شراب می‌سازند. از پوست و دانه آن هم محصولات مختلف تهیه می‌شود. محلی که مو یا درخت انگور بسیار در آن کاشته شود موستان یا تاکستان نامیده می‌شود. مو را باید هر چند گاه هرس کرد زیرا این کار سبب می‌شود که میوه بیشتری به بار آورد. در بیشتر موستان‌ها داربست‌های می‌سازند تا مو بتواند از آن‌ها بالا رود. بزرگترین دشمن مو بیماری مخصوص ریشه مو است.

مهمترین کشورهای تولیدکننده انگور در اروپا فرانسه، ایتالیا و آلمان هستند. این کشورها مو را بیشتر برای تهیه شراب پرورش می‌دهند. بیشتر کشمش و شراب قاره آمریکا از تاکستان‌های ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا فراهم می‌آید.

میوه انگور به نوع دانه‌دار و بی‌دانه تقسیم می‌شود. هر یک از این دو جور در رنگهای سرخ و سیاه و زرد و تقریباً سبز دیده می‌شوند. این میوه در مناطقی که حداکثر دمای آن بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد و حداقل آن کمتر از ۱۵ درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می‌کند.

کشور ایران دهمین تولیدکننده انگور دنیاست که حدود ۳٫۳ درصد از کل تولید انگور دنیا را به خود اختصاص داده‌است. ملایر شهر جهانی انگور است انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان به ثبت رسید است.ایران در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ پس از کشورهایی مانند چین، ایتالیا، ایالات متحده، اسپانیا، فرانسه، ترکیه، شیلی، آرژانتین و هند، با سطح زیر کشت بیش از ۲۸۰۰ کیلومتر مربع و دارای تولید سالانه بیش از ۲۲۵۰۰۰۰ تن انگور می‌باشد.

انگور رسیده 
در صد گرم حبه انگور رسیده، مواد زير موجود است: 
آب ۷۵ گرم 
پروتئین ۱/۳ گرم 
مواد قندی ۲۰ گرم 
کلسیم ۱۲ میلی گرم 
فسفر ۰/۴ میلی گرم 
آهن ۰/۴ میلی گرم 
سدیم ۳ میلی گرم 
پتاسیم ۱۷۵ میلی گرم 
ویتامین آ ۱۰۰ واحد بین المللی 
ویتامین ب ۱ ۰/۰۵ میلی گرم 
ویتامین ب ۲ ۰/۰۳ میلی گرم 
ویتامین ب ۳ ۰/۳ میلی گرم 
ویتامین ث ۴ میلی گرم

پوست انگور 
دارای تانن، تارتارات پتاسیم، اسید های آزاد و مواد معدنی می باشد.

دم خوشه انگور 
دارای تانن، تارتارات پتاسیم و اسید های آلی است.

فواید و خواص درمانی انگور

انگور بر طبق طب قدیم ایران گرم و تر است.

خون ساز و کمک به تصفیه خون 
انگور خون ساز است و همچنین به تصفیه خون کمک می کند و سموم مضر را از بدن بیرون می برد. انگور قرمز برای تصفیه خون و خون سازی از انگور سبز هم بهتر است. کسانی که می خواهند بدن خود را از اسید اوریک، سنگ های صفراوی و مسمومیت های مزمن (مسمومیت از سرب یا جیوه ) پاک کنند، باید در هر هفته بمدت ۲ روز فقط آب انگور بخورند و رژیم آب انگور بگیرند. بدین ترتیب که هر دو ساعت یکبار آب انگور تازه را گرفته و بنوشند. مقدار مصرف روزانه تقریبا ۲ کیلو گرم است و در این دو روز نباید غذای دیگری مصرف کنند فقط می توانند آب بنوشند.

ضد سرطان 
انگور یکی از میوه های ضد سرطان شناخته شده است و این به خاطر خواص ضد عفونی کنندگی آن است. افرادی که در دوره نقاهت یک بیماری هستند و یا ضعف عمومی بدن دارند و در نتیجه قدرت دفاعی بدن آن ها کم شده است، سعی کنند از انگور به مقدار زیادی استفاده کنند. 
ریزوراتول موجود در آب انگور ار تشکیل تومور در بدن جلوگیری می کند و به همین روش از بروز سرطان جلوگیری می کند. آب انگور بنفش از سرطان سینه پیشگیری می کند.

انگور برای مبتلایان به فشار خون و دیابت مفید است. 
بسیاری از افراد تصور می کنند که انگور به دلیل داشتن قند برای سلامت بدن به ویژه افراد مبتلا به دیابت مضر است در صورتی که این طور نیست! 
محققان اعلام کرده اند مصرف انگور با تنظیم متابولیسم برای مبتلایان به فشار خون بالا و دیابت نوع یک مفید می باشد. 
انگور به دلیل دارا بودن مواد خاص، موجب تنظیم متابولیسم بدن شده و به همین جهت برای بیماران مبتلا به فشار خون، دیابت و بیماریهای قلبی که اختلالی در روند منظم کار متابولیسم آنان به وجود آمده بسیار موثر است. انگور قند خون را نيز تنظيم مي‌كند. البته افرادي كه قند خون پايين دارند مي‌توانند از انگور بهره زيادي ببرند‌. بنابراين سعي كنيد هميشه انگور داشته باشيد و چند بار در روز از آن ميل كنيد‌. 
در ضمن فشار خون بالا موجب بروز بسیاری از بیماریها و عوارض می شود و یکی از دلایل آن نیز می تواند تجمع چربی در بافتها و رگهای بدن باشد و از آنجایی که انگور موجب کاهش کلسترول بدن می شود از گرفتگی رگها و عوارض بعدی جلوگیری می کند. 
بررسی ها نشان داده مصرف انگور می تواند فشار خون بالا را تا حدی کاهش دهد.

چاق کننده و لاغر کننده! 
آب انگور نیز یکی از بهترین آبمیوه هایی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. انگور هم لاغر كننده است و هم چاق كننده. بدین گونه كه اگر انگور را از صبح تا ظهر، خالی میل كنید، لاغر كننده است و اگر آن را همراه با غذا میل كنید، چاق كننده است. 
کسانی است که می خواهند لاغر باید در هر هفته بمدت ۲ روز فقط آب انگور بخورند و رژیم آب انگور بگیرند بدین ترتیب که هر دو ساعت یکبار آب انگور تازه را گرفته و بنوشند. مقدر مصرف روزانه تقریبا ۲ کیلو گرم است و در این دو روز نباید غذای دیگری مصرف کنند فقط می توانند آب بنوشند.

کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود عملکرد قلب 
فلاوونوئید موجود در آب انگور سطح کلسترول خوب ( HDL ) را در بدن بالا می برد و به همین ترتیب از ایجاد انسداد در شریان ها جلوگیری کرده و قلب سالم می ماند. 
با نوشیدن آب انگور، سطح اکسید نیتریک در بدن بالا می رود که ایجاد لخته در رگ های خونی را کاهش می دهد و اجازه نمی‌دهد پلاکت‌ها در خون به هم بچسبند و از گرفتگی عروق پیشگیری می‌کند. این مسئله احتمال بروز بیماری و حمله قلبی را کاهش می دهد. 
نوشیدن روزانه آب انگور به پایین نگه داشتن فشارخون کمک می کند. مصرف روزی یک لیوان آب انگور می تواند حالت های تپش قلب را تسکین دهد. تپش قلب به ضربان نامنظم و قوی قلب می گویند.

جلوگیری از روند پیری و آلزایمر 
آب انگور خواص ضدپیری دارد. آنتی اکسیدان های موحود در آب انگور، سلول های تخریب شده را ترمیم کرده و همچنین از تخریب بیشتر آنها جلوگیری می کند و می تواند از پیر شدن و بیماری های مرتبط با آن مثل آلزایمر جلوگیری کند.

فواید دیگر انگور 
تمیز کردن سینه و ریه 
برطرف کننده یبوست 
درمان ورم معده و روده 
افرادی که به صورت روزانه آب انگور می نوشند، دچار ترش کردن معده نمی شوند. 
موثر در درمان سل ریوی و سیاه سرفه است. افرادی که به صورت روزانه آب انگور می نوشند، دچار سرفه نمی شوند. 
ازآب انگور در درمان اسهال خونی استفاده می شود. 
آب انگور برای بیماران مبتلا به نقرس مفید است و اسید اوریک خون را پایین می آورد. 
اخلاط بدن را متعادل می کند. 
بسیار مقوی و مغذی است. 
نوشیدن آب انگور در صبح بدون شکر به درمان میگرن کمک می کند. 
آب انگور مشکل یبوست را نیز درمان می کند و یک ملین خوب به شمار می رود. 
آب انگور قرمز خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی قوی دارد، به همین علت از فرد در مقابل بسیاری عفونت ها محافظت می کند. 
آب انگور بخاطر ارزش درمانی بالایی که دارد، در درمان آسم بسیار مفید شناخته شده است.

ماسک زیبایی انگور 
برای تقویت و طراوت پوست و همچنین روشن کردن رنگ پوست، آب انگور تازه را با یک تکه پنبه بصورت بمالید و پس از ده دقیقه با آب نیمگرم محتوی کمی جوش شیرین بشوئید.

در بهار وقتی شاخه های درخت مو را می زنند. از مقطع آن مایع بی رنگ و بی بو و بی طعم خارج می شود که معروف به اشک مو است. این مایع برای معالجه چشم درد و به صورت کمپرس برای التیام انواع زخم ها به کار می رود.

فواید و خواص درمانی پوست انگور 
پوست انگور از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است. 
پوست انگور را خشک کرده و می سوزانند و خاکستر بدست آمده را برای درمان اکثر زخم ها به صورت ضماد استفاده می کنند.

نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید:

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

نظرات بازدید کنندگان محترم :