خوش آمديد

بيمه آتش سوزي چيست؟


یکی از دلایل پایه گذاری بیمه اتش سوزی این بوده که همه انسان ها از ابتدا اموالشان در خطر وقوع آتش سوزی و سیل و زلزله و….بوده است.انسان ها در زمان کنونی همواره به دنبال راهی برای جبران خسارات به اموالشان بخصوص مساکن و خانه هایشان هستند.از این رو برای جلوگیری از سلب آرامششان بیمه هایی به جود آمده است که در هنگام بروز خسارت،آسیب ها را تا مقدار زیادی جبران میکند.امروز میخواهیم به معرفی یکی از بیمه های کارآمد جهت جبران خسارت آتش سوزی بپردازیم.

 

بیمه آتش سوزی جهت جبران خسارات اتش سوزی مسکن شخص بیمه گذار است.بیمه اتش سوزی جسارات مالی وارد شده بر اموال شخص را پرداخت می کند و خسارات جانی و بدنی مربوط به این بیمه نیست.البته امکان بیمه کلیه اموال خانه به همراه این بیمه یا بیمه ای جداگانه وجود دارد.

جهت آشنایی بیشتر با این بیمه ابتدا باید اصطلاحات مربوط به آن را بیاموزیم.در ادامه اصطلاحات لازم به همراه مفهوم کلی آن ها مکتوب شده است:

بیمه گر: شرکت بیمه مورد نظر

بیمه گذار کسی پرداخت حق بیمه را به عهده می گیرد.(مشتری و متقاضی خرید بیمه)

مورد بیمه:مسکن،کارگاه،کارخانه،تولیدی و……

حق بیمه:مبلغ قابل پرداخت برای خرید بیمه

ذینفع:شخص حقوقی یا حقیقی که نفعی از سرمایه و هزینه بیمه دارد.مثال:بانکی که تسهیلاتی مربوط به محل بیمه شده اعطلا می کند می تواند ذینفع بیمه نامه قرار بگیرد.

ارزش بنا:قیمت ساختمان بدون ارزش ملک

واحد مسکونی:واحدی که فقط جهت سکونت استفاده میشود و استفاده تجار و….. ندارد.

مراکز صنعتی:همانطور که از نامش پیداست جهت تولید و صنعت و توسعه از آن استفاده می شود.مانند:کارخانه ها،کارگاه هاو…

مراکز غیر صنعتی: مراکزی که از آن ها استفاده غیر صنعتی شود مانند مراکز تجاری و فروشگاه ها و …..

بیمه اتش سوزی

خطرا آتش سوزی:

خطرات آتش سوزی خود به دو دسته کلی و جداگانه تبدیل می شوند که این دو دسته عبارتند از:1-اصلی2-تبعی یا اضافی.در ادامه به توضیحات مربوط به هریک از این دو نوع می پردازیم.

1-خطرات اصلی:

در بیمه آتش‌سوزی خطرات حریق، انفجار و صاعقه باهم و به صورت یکجا بیمه می شوند .در این صورت امکان حذف و جدا کردن یکی از موارد وجود ندارد.

 

آتش و آتش‌سوزی: تعریف کلی آتش بدین صورت است که ترکیب هر ماده با اکسیژن به شرط آنکه ماده وجود داشته باشد.
برای به وجود آمدن آتش و ایجاد یک آتش سوزی باید از مرکز اولیه خود خارج شود که در این صورت آن را آتش کنترل نشده نام گذاری میکنند که به آن مهار نشده نیز گفته می شود و در بیمه‌ آتش‌سوزی  آتش مذکور از موارد قابل بیمه است.

انفجارمفهوم کلی انفجار آزاد شدن ناگهانی از انبساط بخار یا گاز را انفجار می نامند.

 

صاعقه: در بیمه آتش سوزی تعریف صاعقه بدین صورت است که از تخلیه بار الکتریکی دو ابر یا بین ابرو زمین که بر اثر القای دو بار مخالف این پدیده به وجود می آید. خطر صاعقه تنها مفهومش اتش سوزی پدید امده از صاعقه نیست بلکه در اصل خسارت مستقیم به وسیله صاعقه است که به اصلاح به آن صاعقه سرد نیز می گویند و بدون آتش‌سوزی، تولید می‌شود مانند: گداخته شده، ترکیدن، سوختن از رو.
صاعقه‌ای که در نزدیک موتور یا ماشین دیگری به سیم‌های موجود در هوای آزاد که نیروی برق را به آن موتور یا ماشین منتقل می‌کند اصابت کند بار زیاد حاصل از برخورد صاعقه به سیم به موتور منتقل و باعث خرابی دستگاه‌ها می‌گردد که اینگونه خسارت از تعهد بیمه‌گر خارج است.
بطور خلاصه خسارتی که در اثر حرارت مستقیم یا غیرمستقیم صاعقه یا در اثر نیروی آن تولید شوند خسارت مستقیم صاعقه هستند که بیمه شده محسوب می‌گردند لیکن خساراتی که در اثر انرژی الکتریکی صاعقه تولیدی شوند خسارات غیرمستقیم صاعقه بوده که بیمه نمی‌شوند.

خطرات تبعی:

خطرات تبعی شامل زلزله و آتشفشان،طوفان و گردباد و تندباد،سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر،شکست شیشه،سیل و طغیان آب،ضایعات ناشی از ذوب برف وآب باران،برخورد جسم خارجی با مورد بیمه،ترکیدگی ظروف تحت فشار(صنعتی)، اعتصاب، شورش، آشوب، بلوا،بیمه دزدی با شکست حرز،خودسوزی و……

این دو نوع خطر توسط بیمه با توجه به ضوابط و قوانین بیمه مورد نظر جبران خسارات می شوند.

بیمه اتش سوزی

 

انواع بیمه آتش‌سوزی

به شکل کلی اماکنی که می توانند تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار بگیرند سه دسته هستند که در ادامه نام برده شده است.

1-واحد های مسکونی

در این نوع بیمه نامه ساختمان، اثاثیه و تاسیسات واحدهای مسکونی می توانند در برابر خطرات اصلی و خطرات اضافی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

2-واحد های صنعتی

در این نوع بیمه نامه مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی ها، دخانیات، نساجی پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی شیمیایی، کانی غیر فلزی، فلزات اساسی و صنایعی از این قبیل و … است و ساختمان، تاسیسات، ماشین آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هر یک از مراکز یاد شده را می توان در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی ذکر شده بیمه کرد.

3-واحد های غیر صنعتی

در این نوع بیمه نامه مراکز غیر صنعتی شامل کلیه فروشگاه های تجاری، تعمیرگاه ها، بیمارستان ها، اماکن عمومی، ساختمان های اداری، بنگاه های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه های غذایی و پروتئینی، آموزشگاه ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه می باشد و ساختمان، تاسیسات، موجودی، اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از مراکز یاد شده را می توان در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه و نیز کلیه خطرهای اضافی ذکر شده بیمه کرد.

4-انبارها

در این بیمه نامه، خسارت های ناشی از آتش سوزی، بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به میزان زیان وارده به بیمه گذاران جبران خواهد شد که خود بر دو نوع است:

  • بیمه اظهارنامه ای: با توجه به اینکه موجودی برخی از انبارها دائما در حال نوسان است، این نوع بیمه نامه برای انبارهای با موجودی های متغیر مورد استفاده است.
  • بیمه نامه مرهوناتی: این نوع بیمه نامه که تمامی انواع بیمه نامه های آتش سوزی یاد شده را در بر می گیرد، برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی که از بانک وام های کوتاه مدت یا بلند مدت دریافت می کنند، با ارائه فاکتور و یا سند تایید شده قابل ارائه است.

موسسه های مختلف بیمه می توانند به متقاضیان این بیمه،بیمه نامه اهدا نمایند.جهت برخوداری ازین این بیمه به موسسات بیمه مراجعه فرمایید.

نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید:

کد امنیتی رفرش

نظرات بازدید کنندگان محترم :