خوش آمديد

بیمه حوادث چیست؟


بیمه حوادث یک نوع بیمه است که برای تامین سرمایه بیمه در صورت فوت , نقص عضو و از کار افتادگی دائمی (کلی یا جزئی )  بیمه‌گذار بر اثر حوادث و پرداخت غرامت از کار افتادگی موقت بر اثر حوادث و جبران هزینه های درمان در صورت جراحت و اسیب دیدگی در اثر حوادث میباشد.

 

بیمه حوادث

 

ریسک ها اصلی بیمه حوادث

 1. فوت و نقض عضو
 2.  از کار افتادگی دائمی

 

ریسک های فرعی بیمه حوادث

 1. جرات در حوادث
 2. از کار افتادگی موقت

در بیمه نامه حوادث و ریسک فوت و نقض عضو و یا ازکار افتادگی دائمی به صورت مقطوع تعیین میشود و در صورت تحقق خطر و یا حادثه شامل پرداخت سرمایه بیشمه میشود. بیمه گذار برای تامین هزینه های پزشکی و درمانی حداکثر تا میزان ذکر شده در بیمه نامه صادر شده میتواند استفاده کند. بیمه حوادثبه طور کلی برای تامین دو ریسک اصلی صادر میشود و تعهد جبران هزینه های پزشکی و پرداخت غرامت بیکاری پیرو قبول دو ریسک اصلی یا یکی از انهاست.

در بیمه حوادث  ارزش بازخرید و ذخیره ریاضیوجود ندارد زیرا این نوع بیمه نامه برای تامین خطر از کار افتادگی و فوت میشود و جنبه پس اندازی را ندارد. در بیمه حوادق کسب ریاضت کتبی شخص بیمه شده ضروری است و طبق قانون بیمه ; ماده 23 :

بیمه عمر یا بیمه نقص یا شکستن عضو شخص دیگری در صورتی که آن شخص قبلاً رضایت خود را کتباً نداده باشد باطل است.

بیمه حوادث چیست

 

بیمه حوادث بصورت گروهی و انفرادی عرضه می شود . در بیمه نامه حوادث انفرادی مشاغل به پنج طبقه تقسیم می شود و برای هر طبقه دارای نرخ های خاص خود است . این نرخها برای هزینه های فوت و نقص عضو و از کار افتادگی و نیز هزینه های بستری و .. متفاوت است .

درصورتی که بیمه گذار علاوه بر حرفه عادی خود به اموری همچو شکار,سوارکاری,غواصی, قایقرانی و.. که خطرات ان بیشتر است شامل نرخ های اضافی برای پوشش این موراد است.

انواع بیمه های حوادث :

 

 

 

بیمه حوادث انفرادی :

این نوع بیمه نامه به صورت 24 ساعته می باشد و شامل  خطرهای شغلی، حرفه ای، ورزشی، تحصیلی، ماموریت، مسافرت و… میباشد.

 

 

بیمه حوادث گروهی

این نوع بیمه نامه برای تعداد 10 نفر صادر میشود و دارای یکی از شرایط زیر میباشد:

 •  بیمه حوادث تمام اوقات (24 ساعته)
 •   بیمه حوادث شغلی
 • بیمه حوادث تحصیلی
 • بیمه حوادث ورزشی
 •  بیمه حوادث ماموریت
 •  بیمه حوادث توریستی، مسافرتی

 

بیمه مسافرت به خارج از کشور:

در بیمه نامه مسافرت برای راحتی مسافرینی که قصد خروج از کشور را دارند توسط شرکت بیمه بسته میشود و کلیه خسارات و هزینه های درمانی بیمه شدگان در کشور مقصد طبق قوانین و ضوابط بیمه نامه به صورت ارزی پرداخت میشود

 

 

بیمه حوادث خانواده:

این نوع بیمه نامه برای حفاظت کل افراد خانواده در تمام اوقات و پوشش به صورت 24 ساعته می باشد.

 

 

 انواع ریسکها در بیمه حوادث :‌

این نوع ریسک به صورت معمول ضمن بیمه نامه حوادق تا میزان معینی که در بیمه نامه ذکر شده است تامین میشود که شامل هزینه های پزشکی و جراحی و دارویی و بستری شدن در بیمارستان هاست.مبغ مورد پرداخت در بیمه نامه ذکر میشود.

 •  فوت بیمه شده :‌
  در صورتی که بیمه شده بر اثر وقوع یکی از خطرهای مشمول بیمه فوت کند بیمه گر متعهد است سرمایه بیمه مقطوع پیش بینی شده در بیمه نامه را پرداخت کند.
 •  نقص عضو و از کار افتادگی دائم کلی : (‌صد در صد سرمایه بیمه پرداخت می شود )
  در حوادثی که اعضای بدن فرد بیمه شده قطع شود و یا قادر به انجام فعالیت طبیعی نباشد جزو نقض عشو و از کار افتادگی دائمی به شمار میشود. البته اظهارات پزشک کارشنان و تعیین درجه نقض عضو و از کار افتادگی دائمی ضروری است

 از کارافتادگی دائم جزئی : موارد آن در آیین نامه شماره 23 ذکر شد(به اول مقاله مراجعه کنید)

بیمه حوادث از کارافتادگی موقت :‌
در صورتی که فرد بیمه شده برای مدتی قادر به انجام کار و فعالیت نباشدو برای مدتی از کسب درامدو معاش ناتوان باشد بر پایه البته اظهارات پزشک کارشنان یا اظهار نظر مقامات پزشک قانونی مبلغی به عنوان روزانه یا هفتگی طبق بیمه نامه تا مدت معیین و توافق شده به اسیب دیده پرداخت میشود.  چون این بیمه نامه شامل ریسک تبعی و تأمین اضافی است بیمه شدن آن موکول به قبول بیمه فوت و نقص عضو یا یکی از آنهاست و میزان آن نیز به تناسب جمع سرمایه بیمه فوت و نقص عضو تعیین می شود .

 • ث – جبران هزینه های پزشکی :
  این نوع ریسک به صورت معمول ضمن بیمه نامه حوادق تا میزان معینی که در بیمه نامه ذکر شده است تامین میشود که شامل هزینه های پزشکی و جراحی و دارویی و بستری شدن در بیمارستان هاست.مبغ مورد پرداخت در بیمه نامه ذکر میشود.

خطرات بیمه شده :

تأمین بیمه گر با رعایت استثنائات و محدودیت های مندرج در بیمه نامه ، شامل تحقق خطر(حادثه) موضوع ماده 8 این بیمه نامه  می باشد. .

نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید:

کد امنیتی رفرش

نظرات بازدید کنندگان محترم :